2 # Budujemy dom – mapa zasadnicza?

Vento Geodezja firma świadcząca usługi geodezyjne. Symbol strzałki z napisem Vento Geodezja w kolorze fioletowym. Logo firmy.

Świetnie!

Zdecydowaliśmy się na realizację inwestycji budowlanej jaką jest budowa domu.
Dlatego by nie tracić czasu zapraszam Cię do cyklu artykułów poświęconych zagadnieniom geodezyjnym, które zapewne staną na Twojej drodze i będą towarzyszyć aż do zakończenia budowy domu.


# Mapa zasadnicza – co to jest?

Mapa zasadnicza to wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów.
Inaczej mówiąc, mapa zasadnicza to obraz graficzny otaczającej nas rzeczywistości, zamkniętej w przestrzeni 2D – kartka papieru odzwierciedlająca to co jest na i pod powierzchnią gruntu.

Każdy element mapy ma swoją odpowiedź w terenie – gdyby ktoś z Was chciał się zagłębić co poszczególne symbole mapy oznaczają
– polecam lekturę rozporządzenia MAiC z dnia 2 listopada 2015 w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej 

# Do czego może się przydać mapa zasadnicza?

Szukamy działki do zakupu pod inwestycję, mając już jakąś lokalizację wybraną możemy skorzystać z możliwości zakupu mapy zasadniczej.
Mapa podpowie Nam jak wygląda sytuacja pod względem np. uzbrojenia terenu tzn. gdzie zlokalizowana jest sieć gazowa, siec elektroenergetyczna, jak poprowadzony jest wodociąg czy kanalizacja sanitarna. Możemy sprawdzić w jakie odległości od granicy działki są inne budynki czy budowle. Generalnie wszystko to co może Nam się przydać do ewentualnych dalszych analiz możemy znaleźć na mapie zasadniczej.

# Wygodne przeglądanie?


Jeśli jesteście na etapie przeglądania i szukania działki polecam zajrzeć na portale:
 – powiat rzeszowski GEOPORTAL
– miasto Rzeszów GEOPORTAL
– powiat łańcucki GEOPORTAL
– powiat ropczycko – sędziszowski GEOPORTAL
– powiat strzyżowski GEOPORTAL
– powiat niżański E-Mapa
– powiat leżajski E-Mapa , gmina Leżajsk SIP Leżajsk
– gmina Nowa Sarzyna SIP Nowa Sarzyna

# Gdzie kupić mapę zasadniczą?

Mapę zasadniczą kupicie „od ręki” w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta a dokładnie w powiatowym lub miejskim ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziale geodezji.

By zakupić mapę zasadniczą czy też ewidencyjną wypełniacie formularz dostępny zarówno na stronach docelowych urzędów jak i w samych urzędach.
-> Wniosek o wydanie mapy zasadniczej lub ewidencyjnej [PDF]
Obejrzeliśmy działkę w terenie, czy jest zacieniona, zadrzewiona, podmokła, wiemy jak wygląda sytuacja pod względem uzbrojenia, sąsiedztwa, przyszedł czas na zorientowanie się jakie obostrzenia nakreślono w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na teren naszego zainteresowania a przy okazji możemy zacząć analizę aspektów prawnych nieruchomości.

# Co dalej? Idziemy do urzędu gminy lub miasta?

Zapraszam do kolejnego artykułu 🙂